Gå till huvudinnehåll Gå till sidfot
Cary Group

Cary Group

När Cary Group och Ryds Bilglas flyttade in i sitt nya kontor på Hammarby kaj 2024 markerade det ett viktigt steg mot företagets vision att bli Europas ledande aktör inom bilglas. På 800 kvadratmeter har vi skapat en miljö som förenar företagets långa tradition med en modern, aktivitetsbaserad arbetsplats.

Projektet är sprunget ur ett möte mellan en unik kontorsbyggnad och ett företag med en anrik historia i bilsverige. Målsättningen har varit att skapa ett kontor med variation där medarbetarna kan hitta platser för både för dynamiska samarbeten och enskild reflektion i ett aktivitetsbaserat arbetssätt.

Cary Group
Foto: Åsa Liffner

Inspirerande utsikt över vattnet

Kontoret har givits en mjuk färgskala i gröna toner och trädetaljer har tagits fram med bilresan genom öppna landskap som inspiration. En specialdesignad textilmatta med inslag av vägbanans linjegrafik leder blickarna ut mot utsikten över vattnet. Detaljer i blank metall, flänsar och metallrör som möter armaturer i pressat glas ger en blinkning till Cary Groups verksamhet inom bilglas. Detta kombineras med mjuka textiler och stoppade möbler som speglar företagets omhändertagande kultur.

Det är alltid roligt att få möjlighet att jobba med företag där visionen är tydlig och berättelsen intressant. Här fanns mycket för oss som arkitekter att inspireras av i skapandet av ett skräddarsytt koncept.

Cary Group
Foto: Åsa Liffner

Hållbarhet och återbruk

Återbruk återfinns i hela projektet – äldre stolar har kombinerats med nya i en kaxig blandning i matsalen och andra stolar har fått en kompletterande kostym i samklang med helheten. Ombyggnationen av befintlig planlösning har hållits till ett minimum och äldre glaspartier och fast inredning har behållits och inlemmats i det nya kontorskonceptet. Allt för att minska resursåtgången.

Cary Group
Cary Group

Relaterade projekt

Relaterat innehåll

Vill du hålla koll på oss? Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.